Националната галерия удължава „Завряна в ъгъла (бъдеща) самостоятелна изложба №4“ на Недко Солаков. Тя ще продължи до 12 януари 2025 г. в Двореца, съобщават от екипа.
Поради големия интерес екипът на Художествената галерия в Казанлък организира втори пешеходен тур “По стъпките на Иван Милев”, съобщиха от културния институт. Обиколката ще бъде утре и ще започне от двора на Катедрален храм „Св. Йоан Предтеча“.
Припомняме, че на 22 септември десетки жители и гости на Казанлък се включиха в пешеходния тур „По следите на Иван Милев“, който премина през няколко важни за житейския и творчески път на казанлъшкия художник места. От галерията посочват, че посетителският интерес ги е провокирал не просто да повторят, а тъкмо напротив – да продължат пешеходната разходка като част от образователната платформа на институцията "Събота в галерията". Обиколката цели да повиши знанието си за художника и свързаните с него топоси в Казанлък.
Разказът този път ще започне от дворното пространство на Катедралния х
Люси Дяковска и Милица Гладнишка представят ABBA Symphonie с Плевенската филхармония в Разград.
Утре вечер, на 25 септември, на сцената на Народно читалище „Развитие 1869“ ще звучи любимата музика на АBBА в нов уникален прочит за симфоничен оркестър и поп гласове, съобщиха от културната институция в града.
Двете певици обединяват енергията и таланта си с Плевенската филхармония в концерта ABBA SYMРFONIE, посветен на 70-годишнината на Плевенската филхармония.
Композициите на шведската четворка оживяват при голям меломански интерес в цяла България. Разград е домакин на този завладяващ концерт от голямото турне, посочиха от институцията.
ABBA Symphonie имаше представяне на сцената на Летния театър в плевенския парк "Кайлъка" на 18 юни.
След Плевен турнето продължи с концерти в Сливен на 26 юни и в Пловдив на 29 юни. Днес ще се проведе к
Два концерта ще представят тази седмица музикантите на Хилда Казасян и Плевенска филхармония - премиерният спектакъл "Да обичаш Гершуин" - на 3 октомври в Пазарджик, и проектът "Световното кино в музика" - на 4 октомври в Асеновград, съобщиха от екипа на певицата.
Проектът "Да обичаш Гершуин" - продължение на двата филмови проекта "Да послушаме кино" (с музика от български кино-ленти) и "Световното кино в музика" (с мелодии от световните ленти), съдържа едни от най-красивите мелодии на композитора, създадени в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика от неговото време.
Солистите Хилда Казаасян, Теодосий Спасов и Васил Петров заедно с музикантите Христо Йоцов, Живко Петров, Михаил Йосифов и Димитър Карамфилов ще изпълнят програма, аранжирана специално от Христо Йоцов за Плевенска филхармония с диригент Борислав Йоцов.
Рядък 37-каратов квадратен смарагд (изумруд), монтиран върху брошка от "Картие" за Ага Хан, беше продаден за 8 859 865 на търг на "Кристис" в Женева, поставяйки рекорд за този вид скъпоценен камък, предаде АФП.
Брошката, украсена с 20 диаманта с шлифовка маркиз, поръчана от принца на "Картие" през 1960 г. за подарък на съпругата му Нина Дайър, отне световната титла от бижу на "Булгари", което я държеше от 2011 г.
Въпросното бижу, което подобно на това на "Картие" може да се носи и като висулка, е годежен подарък от Ричард Бъртън за Елизабет Тейлър. Тогава за 23,44-каратовия смарагд, също украсен с диаманти, бяха платени 6 578 500 долара на търг на "Кристис" в Ню Йорк по време на продажбата на част от легендарната колекция от бижута на една от най-големите холивудски звезди. Брошката, продадена на търга в Женева, вече е била част от
Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието, в навечерието на празника на столицата.
За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, посочват от екипа на фестивала.
Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена с есемес на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14). Средствата от приходите от гласуването с есемес са в полза на благотворителната кампания
Проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (A Cornered Solo Show) започва още през 2021 г., когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.
Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „Завряна в ъгълa самостоятелна изложба №3 (с Чарлз Еше като моята артистична съвест)“, припомнят от Националната галерия.
„И трите изложби, обединени от непривично, странно, неизползвано досега ъглово пространство, разказват абсолютно различни истории, създадени специално за контекста им. В Националната галерия в такова неизползвано до днес „ново“, макар и много видимо и лесно достъпно място в Двореца, „Завряна в ъгъла (бъдеща) самостоятелна изложба №4“ разказва въображаемата история на скромен придворен художник и неговата приятелка малка мишка, живеещи под стълбището на двореца“, разказват още те.
Директорът на Националната галерия Ярослава Бубнова е куратор на изложбата.
Недко Солаков е роден през 1957 г. в Червен бряг, живее в София. От началото на 1990-те работите му са показвани на Aperto’93 (Биенале във Венеция); на 48-ото, 49-ото, 50-ото и 52-рото Биенале във Венеция, както и в различни издания на биеналета в Истанбул, Сао Паоло, Ротердам, Кванджу, Лион, Цетине, Шарджа, Обединени арабски емирства, Тирана, Москва, Сидни, Ню Орлиънс и Сингапур и Касел.
Певецът Ъшър отложи началото на световното си турне Past Present Future, за да си почине и възстанови, предаде ДПА.
Осемкратният носител на „Грами“ обяви новината часове преди началото на първия си концерт в Атланта, Джорджия.
Ъшър не даде обяснение от какво точно трябва да се възстанови и почине. „През моята над 30-годишна кариера 100% от кръвта, потта и сълзите ми са насочени към това да покажа най-доброто изпълнение и да създам незабравимо преживяване за феновете си“, написа той в Инстаграм.
„Имам намерение да го направя и по време на това турне, затова се налага да отложа днешното шоу и да го пренасроча за по-късна дата, за да дам възможност на тялото ми да си почине и да се излекува. Последното нещо, което искам да направя, е да разочаровам вас, феновете, които с нетърпение чакахте началото на това турне.
Пиесата „Дългият път към звездите“ беше представена на сцената на Драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана по време на пътуващия фестивал „Красива наука“, който днес се провежда в града.
Чрез пиесата пред публиката се представят актуални открития за космоса, като в ролята на кандидат за президент в телевизионно студио бе доц. Владимир Божилов. Той пропагандира своите идеи за налагане на научни методи при вземане на политически решения и за инвестиции в космически изследвания, чрез които да бъдат открити нови планети, подобни на Земята, на които има вода и други условия за живот на хората. Според героя на доц. Божилов Земята има „срок на годност“ и човечеството трябва да търси нов дом в космоса.
По време на пиесата той представи новите открития в космоса и новите планети, което стана възможно благодарение на новите т
С клавирен рецитал на Алберт Мамриев тази вечер започва 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”, съобщават от екипа на международния фестивал.
Пианистът, диригент и музикален продуцент Алберт Мамриев е роден в Дагестан. Учи при баща си – известният музикант Янкел Мамриев, при проф. Александър Бакулов и проф. Николай Костилев в Централното музикално училище на Московската консерватория „Чайковски“, както и при проф. Сергей Доренски, при професор Арие Варди в Музикалната академия „С. Рубин“ към университета в Тел Авив и в Хановерския университет за музика, драма и медии.
В Софийската градска художествена галерия той ще изпълни творби от Р. Вагнер/Ф. Лист – Feierlicher Marsch из „Парсифал“, Walhall из „Пръстенът на нибелунгите“, O du mein holder
Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер, съобщават организаторите.
Четвъртата вечер на форума ще бъде открита от Ерсин Мустафов (вокали и китара), Ташо Колев (китари), Росен Вътев (барабани) и Красимир Тодоров (пиано, синтезатори) от Jeremy?. Групата е основана през 2013 г. и е първата българска банда, която печели златен медал на международния конкурс за композиция People’s Voice Award с песента Fake Fruits. Музикантите свирят като подгряващи изпълнители в рамките на турнето на Queen и Адам Ламбърт през 2016 г., като представят своя музика на концертите в Полша, Румъния и България.
След Jeremy? на сцената в Боровец ще се качат шведските музиканти Якоб Карлзон (пиано) и Роберт Икиз (ударни), както и датският контрабасист Даниел Франк от „Якоб Карлзон трио“. Като отправна точка и дв
Новият българския игрален филм "Без крила" ще бъде представен с две предпремиерни прожекции в Бургас преди да тръгне официално по кината в цялата страна от 6 декември, съобщават от пресцентъра на Община Бургас.
Филмът се базира на реалната история за живота на паралимпийския световен шампион в дългия скок Михаил Христов. Очаква се той да е сред специалните гости на прожекциите в Културен дом НХК заедно с актьора Наум Шопов - младши, който изпълнява неговата роля в продукцията. Заедно с тях ще бъдат още режисьорът Ники Илиев, както и актьорите Леарт Докле и Стафани Обадяру. Те ще се включат в отворена дискусия с публиката след прожекциите.
"Без крила" проследява живота на Михаил Христов от момента, в който на 15 години той губи двете си ръце при инцидент с електрически стълб и преминава през катарзиса да започне нов живот, като решава да се занимава професионално със сп
Участвал е също в триеналето в Катманду, в Първото международно биенале за съвременно изкуство в Рига и Второто биенале в Лахор. През последните години авторът има самостоятелни изложби в Лисабон, Амстердам, Япония, Мадрид, Барселона, Рим, Брюксел, София, Люксембург, Рим и Виена. През 2003 – 2005 самостоятелната му изложба A 12 1/3 (and even more) Year Survey е представена в Казино Люксембург, Rooseum, Малмьо и О.К Centrum, Линц.
През 2008 – 2009 изложбата му Emotions е показана в Kunstmuseum, Бон; Kunstmuseum St. Gallen и в Institut Mathildenhoehe, Дармщат. През 2011 – 2012 неговата наи-голяма досега ретроспектива All in Order, with Exceptions е представена в Ikon Gallery, Бирмингам; Fondazione Galleria Civica, Тренто (All in (My) Order, with Exceptions); S.M.A.K., Гент и Fundacao de Serralves, Порто. Негови работи притежават над 50 международни музеини и публични частни колекции, сред които тези на MoMA, Ню Иорк; Tate Modern, Лондон и Centre Pompidou, Париж.
/ВСР